Decyzja o założeniu własnego biznesu jest dziś łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Pomysłów jest przy tym wiele. Jednym z popularniejszych okazuje się być produkcja zwierzęca, nic więc dziwnego, że często spotykamy się z pytaniem o to, na jakie rozwiązanie stawiac.
Dawna i dzisiejsza produkcja zwierzęca
Jeszcze nie tak dawno w gospodarstwach rolnych mogliśmy spotkać zwierzęta reprezentujące wiele grup, zawsze jednak hodowane były one w niewielkiej ilości. Dzisiaj takie podejście jest jednak coraz rzadsze, jeśli zaś mamy z nim do czynienia, możemy założyć, że zwierzęta są hodowane na własny użytek.
O współczesnej produkcji zwierzęcej nie można zresztą mówić bez podkreślenia postępu, jaki się w niej dokonał. Zmiana dotyczyła także mentalności, powszechne stało się bowiem poszukiwanie sposobów na to, aby zwiększyć oczekiwany zysk. Za opłacalny uznano więc w pewnym momencie przede wszystkim chów na dużą skalę i to nawet pomimo wątpliwości natury etycznych, których wcale nie brakuje.
W cenie staje się również rolnictwo ekologiczne będące odpowiedzią na zarzuty dotyczące chowu na masową skalę postrzeganego jako zgoda na to, aby dominowała żywność niskiej jakości.
Czy hodowla kóz ma sens?
Mówiąc o kozach nie można nie zauważyć tego, że zwierzęta te dość często są traktowane z przymrużeniem oka. W dużej mierze wynika to z tego, że pomimo upływu lat, nadal kojarzą się z biedą. Być może warto jednak wyjść poza stereotypowe myślenie już choćby dlatego, że ich hodowla jest prosta. To zwierzęta, które nie tylko nie są wybredne, ale również rzadko chorują. Zainteresowanie nimi wzrosło zwłaszcza w ciągu ostatnich kilku lat i w dużej mierze wynika z tego, że coraz więcej osób zmaga się z alergią na krowie mleko.
A może owce?
Dane statystyczne mówią o tym, że choć w Polsce nie hoduje się wielu owiec, liczby te rosną z roku na rok. Dziś hoduje się je przy tym nie tylko na mięso, ale również po to, aby korzystać z ich mleka oraz wełny. Ta ostatnia już od dawna nie jest wykorzystywana w przemyśle tekstylnym, nadal jednak sprawdza się znakomicie choćby przy produkcji dywanów. Mięso z owiec także przezywa w ostatnich latach renesans popularności. Ma dobry profil tłuszczowy, powszechnie jest uważane za zdrowie i można je podawać także dzieciom. Także mleko owcze jest oceniane wyżej niż krowie i kozie. Nie tylko nie uczula, ale również stanowi wsparcie dla wątroby. Owce niezmiennie sprawdzają się też jako „kosiarki”.
Alpaki w Polsce
Choć alpaki są zwierzętami, które pochodzą z Ameryki Południowej, ich hodowla w Polsce jest zagadnieniem, któremu poświęca się coraz więcej uwagi. Zwierzęta te przypominają nieco lamy, są jednak mniejsze, a ich budowa ciała budzi skojarzenia z owczą. Ich ulubionym pożywieniem jest trawa, one same zaś przeważnie są hodowane zarówno dla wełny, jak i dla mięsa. Sama hodowla nie jest zresztą skomplikowana, a skłonność alpak do jedzenia trawy sprawia, że nie generuje wcale dużych kosztów. Interesujące jest również to, że nawóz alpak ma zastosowanie w rolnictwie.
.