Ciągnik to pojazd mechaniczny, przeznaczony wyłącznie lub głównie do celów rolniczych, przy czym może on być dopuszczany do ruchu na drogach publicznych, albo nie. Jest to maszyna spotykana głównie w gospodarstwach rolnych i służąca do przemieszczania pojazdów, maszyn oraz urządzeń. To pojazd silnikowy, który sam w sobie pełni bardzo istotną rolę w każdym gospodarstwie, a zdarza się że w jednym znaleźć można tylko jeden ciągnik. Dlatego jego awaria – z jakiejkolwiek przyczyny – to czasem mniejsza lub większa tragedia dla całego gospodarstwa, a z pewnością powód wielu zmartwień i kłopotów do rozwiązania. Ciągnik – jak już wspomniano – jest pojazdem silnikowym, dlatego najważniejszą rzeczą, jaką należy w nim chronić jest silnik. Nie odmówi on posłuszeństwa, jeśli zadba się właściwie o powierzchnie trące, które się w nim znajdują! Wiele osób nie wie jak je należycie pielęgnować – doradzamy więc co zrobić, żeby je odpowiednio zabezpieczyć!
Krok pierwszy – wymiana oleju
Najważniejszy sposób pielęgnacji to regularna wymiana oleju. To podstawowa czynność, o której nie wolno zapomnieć, ponieważ każdy olej po pewnym czasie traci swoje właściwości i nie zabezpiecza silnika przed uszkodzeniami. Należy zatem zmieniać go systematycznie, żeby mógł stosownie chronić silnik – i zwiększać jego żywotność oraz czas solidnej, poprawnej pracy. Nie da się jednoznacznie określić jak częsta zmiana oleju jest konieczna w konkretnym przypadku, gdyż to wszystko uzależnione jest od modelu ciągnika, z jakim mamy do czynienia oraz od formy jego eksploatacji. Istnieją jednak oczywiście wskazówki, po które można i należy sięgnąć – wszystko zostało z pewnością zapisane w karcie gwarancyjnej i w instrukcji obsługi pojazdu. Jeśli się do nich zerknie, na pewno od razu uzyska się informacje na temat okresu czasu, jaki powinien dzielić jedną i drugą wymianę oleju. W niektórych przypadkach olej może się nadawać do wymiany nawet po 200 motogodzinach. Warto pamiętać, że zbyt późna wymiana oleju może doprowadzić do zatarcia silnika – jest to zatem kwestia kluczowa, którą każdy właściciel ciągnika zawsze musi mieć na uwadze.
Krok drugi – ceramizer na ratunek
O ceramizerze do silników pojazdów i maszyn rolniczych można powiedzieć wiele, ale najważniejsze jest to, że to preparat odpowiedni dla osób, które zbyt długo zwlekały ze zmianą oleju w silniku – i teraz obawiają się, że już nie da się go uratować. Czasem nawet po wymianie oleju dochodzi i tak do jakiegoś uszkodzenia – pamiętajmy, że mamy przecież do czynienia z maszyną, zatem różne rzeczy są prawdopodobne. W takim wypadku warto od razu zakupić ceramizer, który jest przeznaczony właśnie do regenerowania powierzchni, gdy doszło do tarcia dwóch metalowych powłok. Dzięki niemu powstaje na styku tych dwóch powierzchni specjalna warstwa ceramiczna, która powoli, systematycznie odbudowuje uszkodzenia. Warto zwrócić uwagę na łatwość aplikacji (preparat wlewamy bezpośrednio do oleju), co pozwala na zastosowanie przez wszystkich i w każdej sytuacji.
.