Czas letni to moment, kiedy właściciele dużych gospodarstw zastanawiają się nad udostępnianiem swoich domów turystom. Poza atrakcyjnych widoków nieoficjalnie wymaga się by gospodarstwo oferowało coś innego np. zabytki, szlaki turystyczne czy rowerowe. Dodatkowymi atutami mogą być także domowe posiłki czy umożliwienie rozpalenia grilla lub ogniska oraz miejsce zabaw przystosowane dla dzieci. Warto też zwrócić uwagę na ekologiczną żywność i techniki przyjazne dla środowiska, ponieważ Ministerstwo Gospodarki uważa, że świadczenie usług tego typu powinno polegać na świadczeniu usług opierających się o wykorzystanie pierwotnych zasobów oraz utrzymywanie jego pierwotny charakter, czyli produkcję rolną.
Jeśli chodzi o sposób rozliczania podatków za udostępnianie wypoczynku w domowych warunkach to jest on zależny od skali w jakiej planujemy zająć się agroturystyką.
Małe gospodarstwa są zwolnione z podatku dochodowego. Ustawa o PIT nie nazywa wprost tego typu działalności. Zwalnia ona jednak z podatku dochodowego dochody, które pozyskamy za wynajem pokoi gościnnych położonych na terenach wiejskich oraz wyżywienia tych osób pod warunkiem, że liczba pokoi przeznaczonych nie przekracza 5. Można więc uniknąć podatku PIT, gdy:
- Oferujemy jedynie wynajem pokoi gościnnych
- Nocleg znajduje się na terenie wiejskim w gospodarstwie, którego obszar jest sklasyfikowany jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytek rolny, o powierzchni ponad 1 Ha.
- Oferujemy maksymalnie 5 pokoi gościnnych.
Jeśli jednak powyższe warunki nie zostaną spełnione lub w ramach naszego biznesu świadczyć dodatkowe usługi, niewymienione wcześniej to od uzyskanych dochodów należy zapłacić PIT.
O zwolnieniu z tego podatku przesądza skala oraz zakres świadczonych usług związanych z agroturystyką. Dotyczą one nie tylko rolnika, ale także osoby prywatnej czy też przedsiębiorcy.
W przepisach o swobodzie działalności gospodarczej ustawodawca odnosi się do agroturystyki przez pryzmat rolnika. Zgodnie z nią nie stosuje się tych przepisów do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, leśnictwa, rybactwa śródlądowego oraz wynajmowania pokoi, sprzedaży posiłków domowych oraz innych usług powiązanych z pobytem turystów, a także wyrobu wina przez producentów będących rolnikami, którzy wyrabiają mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego.
Rolnik to osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej, która posiada gospodarstwo o obszarze ponad 1 ha oraz prowadzi na jego terenie gospodarstwa działalność rolniczą. Działalność rolnicza to produkcja roślinna i zwierzęca, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwo, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowla ryb.
Aby rolnik mógł jednak gościć u siebie turystów w ramach tej działalności musi otworzyć i zarejestrować własną działalność gospodarczą.
Inaczej wygląda to w sytuacji, gdy osoba zamierzająca prowadzić tą działalność nie spełnia warunków zwolnienia z PIT (np. posiada więcej niż 5 pokoi) i jednocześnie ogranicza się do świadczenia usług wyłącznie noclegowych. W takim przypadku uzyskane dochody mogą stanowić tzw. najem prywatny, który jest odrębnym źródłem dochodów, opodatkowanym na zasadach ogólnych lub ryczałtem ewidencjonowanym. Rozliczenie na tych zasadach dotyczy zarówno przedsiębiorców, jeśli pokoje gościnne stanowią ich majątek prywatny oraz osób prywatnych, które nie posiadają własnej firmy.
.