Kiedy nadchodzi lato, wszyscy zastanawiają się gdzie najlepiej wyjechać – Włochy? A może nasze polskie Mazury? Może pojechać nad morze – tylko które? Wiele osób decyduje się na wyjazd poza granice naszego kraju, żeby nieco więcej pozwiedzać i poznać świat. Są jednak i tacy, którzy pozostają w Polsce, a nawet wielokrotnie wracają w to samo miejsce, ponieważ aż tak bardzo się do niego przywiązali, albo też tak bardzo im się ono spodobało. W tej chwili oferta gospodarstw agroturystycznych jest zresztą naprawdę szeroka, a kolejne takie gospodarstwa pojawiają się jak grzyby po deszczu. Owszem, konkurencja jest duża, ale można również sporo zarobić. Wszystko uzależnione jest od regionu oraz od kreatywności konkretnego właściciela – niewątpliwie jest to jednak dla wielu wygodny sposób na życie. Co warto wiedzieć na ten temat?
Czym jest w ogóle agroturystyka?
Przed skupieniem się na samym zarabianiu, warto wyjaśnić krótko sam termin „agroturystyka”. Częstokroć się nim posługujemy bez znajomości dokładnego znaczenia tej nazwy. Wskazuje ona na formę wypoczynku, która jest zbliżona do wiejskiego życia. Można go rzeczywiście posmakować, na przykład pomagając w jakimś pensjonacie, albo ucząc się czegoś ciekawego. A właściciele takich gospodarstw agroturystycznych prześcigają się dosłownie w wymyślaniu coraz to ciekawszych atrakcji! Wypiekanie chleba zgodnie z 400-letnią recepturą, nauka jazdy konnej, zbieranie ziół, korzystanie ze źródlanej wody… To nie jest nawet mała część ofert, jakie się pojawiają. Większość mówi o spokoju, ciszy i kontakcie z naturą, które można uzyskać, jeśli ktoś wybierze właśnie konkretne gospodarstwo. Dlaczego ludzie do nich jeżdżą? Ponieważ są zmęczeni codziennością w mieście – stresem, zabieganiem, blokowiskami. Chcieliby wypocząć na łonie przyrody i zapoznać się z czymś ciekawym. A agroturystyka jest szansą na to, by to uzyskać!
Czy z agroturystyki można się utrzymać?
Wiele osób może i by otwarło podobne gospodarstwa, jednak zastanawiają się czy jest to opłacalne. Warto zatem od razu powiedzieć, że owszem – choć wszystko zależy od konkretnego regionu, tego czy jest atrakcyjny turystycznie, co sam w sobie ma do zaoferowania i co są w stanie zaoferować swoim klientom właściciele danego gospodarstwa. Można wymyślić na przykład strzyżenie owiec, zbieranie miodu w pasiece, samodzielne wypiekanie chleba itp. Opcji jest wiele – a im atrakcyjniejsza, tym więcej będzie chętnych. Z uwagi na fakt, że tak wiele gospodarstw agroturystycznych stale powstaje i że tak wiele z nich świetnie sobie radzi pod względem finansowym, można śmiało stwierdzić, że jest to bardzo opłacalny dział turystyki i świetny pomysł na prowadzenie własnej działalności.
Agroturystyka – jak zacząć?
Często czynnikiem determinującym rozwój agroturystyki w regionie jest dobra wola gospodarzy gminy oraz umiejętność pozyskania przez nich ludzi dla tej idei. Im lepsza reklama, tym więcej chętnych. Są takie miejscowości, gdzie w tej chwili wszyscy się przekwalifikowali i obecnie każde gospodarstwo przyjmuje swoich klientów. Właściciele gospodarstw łączą się w stowarzyszenia i federacje, nie tylko pracując na siebie, ale również na promocję regionu.
.