Produkcja jakich roślin jest najbardziej opłacalna - okopowych, pastewnych, a może przemysłowych?
Rośliny okopowe
Ich częścią użytkową są korzenie lub bulwy. Wymagają podobnych metod uprawy, a w czasie wegetacji trzeba je obkopywać. Czasami dzieli się je na rośliny bulwiaste, a więc ziemniaki oraz korzeniowe - marchewkę czy pietruszkę.
Rośliny tego typu cieszą się sporą popularnością w uprawie, która jednak łatwa nie jest. Przede wszystkim warzywa tego typu należy sadzić w pewnej odległości od siebie, co wymaga posiadania dużej ilości pola, jeśli produkcja ma być masowa. Poza tym wymagają nawożenia, co zabiera sporo czasu. Stosuje się też uprawę międzyrzędową.
Z drugiej strony popyt na te warzywa nie maleje.
Rośliny pastewne
To rośliny przeznaczone dla zwierząt. Dostarczają paszy zwierzętom hodowlanym. Podzielić je można na pięć grup - motylkowe grubonasienne, motylkowe drobnonasienne, niemotylkowe, kukurydzę oraz okopowe bulwiaste i korzeniowe.
Rośliny motylkowe grubonasienne (strączkowe) to pastewny groch, łubina czy soja. Wykorzystywane są do produkcji pasz treściowych i zielonki. Rośliny motylkowe drobnonasienne to lucerna siewna czy koniczyna biała. Są one dość ciężkostrawne. Na ogół wykorzystuje się je do żywienia koni i kóz. Rośliny niemotylkowe to kapusta pastewna, rzodkiew oleisty, pszenżyto czy słonecznik pastewny. Pozwalają one na uzyskanie dobrej jakości paszy. Nie wszyscy wiedzą o tym, że również kukurydza wykorzystywana jest do karmienia bydła i drobiu. Największą jej zaletą jest wysokoenergetyczność. Ponadto do żywienia zwierząt wykorzystuje się rośliny okopowe bulwiaste i korzeniowe.
Rośliny przemysłowe
Rośliny tego rodzaju stanowią surowiec produkcyjny wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. Uprawia się je na skalę masową. Są to m.in. rośliny olejodajne, rośliny lecznicze, rośliny włókniste np. bawełna i len, rośliny oleiste takie jak rzepak i słonecznik, wybrane rośliny okopowe (burak ćwikłowy) i rośliny specjalne - tytoń, chmiel oraz kauczukowiec.
Zdecydowana większość z tych roślin znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, chociaż nie jest to norma. Przykładowo rośliny włókniste służą do produkcji tkanin, a rośliny oleiste wykorzystuje się też w przemyśle kosmetycznym.
Poza tym wiele roślin przemysłowych wykorzystywanych jest do produkcji wyrobów lakierniczych, malarskich czy powrozów.
Jakie rośliny uprawiać?
Które rośliny faktycznie opłaca się uprawiać? Tak naprawdę, każda uprawa może przynosić spore dochody. Jak więc wybrać dobrze? Przede wszystkim warto zastanowić się nad swoimi możliwościami uprawnymi. Tutaj znacznie ma wielkość pola oraz jakość ziemi. Niektóre rośliny wymagają bowiem gleby bogatej w określone składniki odżywcze.
Dobrze jest też zastanowić się nad tym, jakie lokalnie jest zapotrzebowanie na rośliny danego rodzaju. Może w okolicy działa fabryka tkanin, a może są duże hodowle zwierząt? Dopiero na tej podstawie można podjąć decyzję o uprawie określonego rodzaju roślin - przemysłowych, pastewnych czy okopowych.
.