Każdy rolnik, który chce zwiększyć swoje zbiory i otrzymać lepsze jakościowo składniki na sprzedaż czy na paszę, musi zadbać o odpowiednie ziarno. Często zdarza się, że wiele gospodarstw pozostaje przy starych rozwiązaniach, zamiast wybrać najnowsze zdobycze, dzięki którym można uniknąć kupna nadmiernej ilości nawozów czy środków ochrony roślin.
Z pomocą przychodzą najnowsze materiały siewne. Wybór ziarna o właściwej jakości jest najlepszym rozwiązaniem i okazuje się, że jest to decyzja, która pomoże zaoszczędzić większą ilość funduszy.
Kategorie materiałów siewnych
Każdy, kto zajmuje się rolnictwem, dobrze zna się na rodzajach zbóż. Jednak co z materiałami siewnymi? Dzielą się one na:
-
Elitarny – to surowiec bazowy, najczęściej wytworzony przez hodowcę w celu stworzenia kwalifikowanego materiału siewnego,
-
Siewny kwalifikowany – dedykowany do dalszej reprodukcji, czyli następnych rozmnożeń, oznaczany stopniami C1 i C2, oznaczający kolejność rozmnażania,
-
Hodowlany – musi wypełniać pewne normy, najczęściej pojawiają się one na stronach producentów,
-
Wytworzony przez hodowcę odmiany – jak sama nazwa wskazuje, produkcją zajmują się wykwalifikowani producenci, którzy tworzą najlepszej jakości ziarno.
Oznaczenia, a przeznaczenie
Kategorie ziarna są ważne, jednak motywują one jakość pszenicy, a więc jej zastosowanie handlowe. Wyróżnić więc można:
-
Pszenicę elitarną (E) – jest to najlepsza odmiana, odznacza się ona największą wartością przemiałową. Wykorzystuje się ją często jako poprawiacz dla odmian słabszych. Ponadto gatunki takiej pszenicy są szczególnie odporne na choroby pszenicy ozimej, ale także porastania chwastami.
-
Pszenica jakościowa (A) – również posiada wysoką jakość przemiałową, ale także odpowiednimi właściwościami wypiekowymi.
-
Pszenica chlebowa (B) – ma bardzo duży potencjał plonowania, a jakość takich odmian powoduje, że są częstym wyborem ze względu na jakość przemiału i wypieku. Mimo obniżonej liczby opadania wynikającej z podwyższonej aktywności amylolitycznej okazuje się być jedną z najlepszych odmian.
Jak dobrać odmianę do warunków, środowiska i ziemi?
By wybrać właściwą odmianę, która przyniesie największe efekty, należy wziąć pod uwagę możliwe wszystkie czynniki warunkujące jej porost. Warto również zaznaczyć, że istotne są także cechy samego gatunku: termin siewu, podatność na choroby pszenicy ozimej, odporność na wylegania czy zimotrwałość.
Pomocnym narzędziem podczas wyboru odpowiedniego ziarna mogą okazać się wyniki średniego plonu z całego kraju z podziałem na poszczególne regiony. Jest to o tyle istotne, że dzięki takiej analizie wprawny rolnik jest w stanie zaoszczędzić kolejnych wydatków.
Co daje kwalifikowany materiał siewny?
Lepiej jest posiadać kontrolę nad swoimi plonami. To właśnie główna zaleta takiego rozwiązania w gospodarstwie. Siejąc różne ziarno, jest ono narażone na pewne zagrożenia. Dlatego rolnik jest zmuszony przepłacać za kolejne nawozy czy środki polepszające wzrost i ilość zbiorów.
To błąd. Nawet najdroższe wspomagacze nie będą w stanie zwiększyć produkcji. Są przecież inne czynniki, które mogą zrujnować uprawy. Żaden chemiczny składnik nie pomoże na wszystko. Dlatego powstały kwalifikowane materiały siewne. Dzięki takiemu rozwiązaniu od razu można liczyć na najwyższą jakość, ale i zwiększyć ilość plonów.
Charakterystyka:
-
Od początku znane są parametry ziarna
-
Zdolność kiełkowania nasion
-
Jego masa
-
Czystość
-
Można ustalić normę wysiewu
Jak powstaje takie ziarno?
Odbywa się to najczęściej w laboratoriach. Tam wykwalifikowana kadra sprawdza każde rozwiązanie i ulepsza materiał siewny, tak by mógł zapewnić najlepsze wyniki na odpowiedniej strukturze.
Sprawdzane są tam również normy nasion i warunki atestyzacji. Nasiona są poddawane czyszczeniu, dzięki czemu jakość jest większa, a ilość odpadów drastycznie spada. Warto również dodać, że dzięki różnym zabiegom takie ziarna stają się bardziej ekologiczne, ponieważ drobinki toksycznych zapraw nie unoszą się w atmosferę, zaś polimery trzymają się nasion.
To bardzo istotna sprawa w momencie, kiedy gospodarstwo musi spełniać pewne wymagania i standardy ekologiczne.
Dlaczego kwalifikowany materiał siewny jest najlepszym wyborem?
Wszystkie dane wskazują na to, że decyzja na sianie takich nasion to oszczędność pieniędzy, ale także dokładną kontrolą nad tym, co do plonów i ich jakości. Precyzja wykonania i znane parametry powodują, że można właściwe ustawić siewnik, przyśpieszyć pracę, a ponadto potwierdzić jakość swoich zbiorów certyfikatem.
Kwalifikowany materiał siewny to po prostu rozwiązanie, które ograniczy nerwy związane z plonami.
Artykuł partnera
.