• Maszyny rolnicze
  • Sadownictwo
  • Ogrodnictwo
  • Hodowla zwierząt
  • Agroturystyka
  • Rolnictwo
  • Domi i ogród

Samodzielna uprawa dyni w ogrodzie - zasady

Strona główna / Ogrodnictwo

Samodzielna uprawa dyni w ogrodzie - zasady 13 sierpnia 2018

Dynia hodowana jest niemal na całym świecie - zarówno dla jej pestek, cennych w wartości odżywcze, jak i smacznego miąższu. W zależności od odmiany, owoce dyni mogą przybierać różne kształty, różnić się od siebie kolorem i gabarytami. Pod grubą skórą dyni ukryty jest cenny miąższ wraz z nasionami. Coraz więcej osób decyduje się na jej uprawę w swoich ogródkach. Jest to roślina łatwa w uprawie, a jej owoce mają wiece zdrowotnych właściwości. Dynia to bardzo wartościowy owoc, stosunkowo łatwy w uprawie. Posiada zarówno cenne wartości odżywcze, jak i walory ozdobne. W naszych kuchniach gości jesienią. Warto pamiętać, że w Europie pojawiła się w XV wieku, kiedy to została przywieziona przez Krzysztofa Kolumba.

Jak wygląda dynia jadalna?

Dynia to roślina jednoroczna, o płożących pędach osiągających długość nawet 12 metrów. Łodyga rośliny szorstka, owłosiona i zaopatrzona w wąsy czepne, dzięki czemu może piąć się na specjalnym stelażu. Liście dyni są zazwyczaj duże, o sercowatym kształcie i owłosionych brzegach. Jej solidnie rozwinięte korzenie są płytkie, a dodatkowo roślina zaopatrzona jest w korzenie przybyszowe, czyli wyrastające z pędu, które wrastają w ziemię przy dłuższym z nią kontakcie.

Kwiaty dyni są duże, intensywnie żółte i pozbawione zapachu. Zdobią one pędy dyni od czerwca do września. Rozpoznanie kwiatów męskich i żeńskich jest bardzo łatwe - te pierwsze wyrastają pęczkami, podczas gdy kwiaty żeńskie rosną pojedynczo. Owoc rośliny to duża dynia, osiągająca nawet 40 centymetrów średnicy, przy czym jej kształt może być zróżnicowany - zależy to od odmiany. Owoc z zewnątrz pokryty jest grubą skórą, niektóre odmiany posiadają jednak skórkę cienką i jadalną. Miąższ owocu zwykle jest pomarańczowy i  włóknisty, a w nim znajdują się białe nasiona. Owoc dyni może ważyć nawet 15 kilogramów.

uprawa dynii

Walory zdrowotne dyni

Warto zapamiętać, że im bardziej pomarańczowy jest miąższ dyni, tym bogatsza jest ona w składniki odżywcze, takie jak witaminy: C, A, PP oraz z grupy B, kwas foliowy, żelazo, wapń, potas czy beta-karoten, który barwi miąższ. Dynia wskazana jest dla osób borykających się z problemami układu krwionośnego, gdyż zapobiega odkładaniu się w tkankach złego cholesterolu. Spożycie dyni pomaga przy niewydolności nerek i wątroby, jest też świetna na zaparcia. Działa moczopędnie i odkwaszająco na organizm.Co więcej, jest to owoc niskokaloryczny i beztłuszczowy, a więc idealny produkt dla tych, którzy chcą zgubić kilka kilogramów czy przyspieszyć przemianę materii. Warto przypomnieć, że beta-karoten, czyli prowitamina A, zapobiega pogarszaniu się wzroku i przeciwdziała nowotworom.

Jak uprawiać dynię?

Uprawa dyni wymaga odpowiedniej gleby - ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna i przewiewna, bogata w azot. Nasiona można wysiać wcześniej do pojemników, a następnie przesadzić na stałe miejsce, lub od razu do gleby - wysiewamy po dwa w jednym miejscu, w rozstawie co 100 cm. Pamiętać należy, że dynia jest rośliną ciepłolubną - do gruntu wysiewać ją należy w drugiej połowie maja - temperatura w nocy musi być nie niższa od 8°C. W takich warunkach siewki dyni zobaczymy już przez upływem tygodnia od zasiania. Temperatura idealna dla wzrostu rośliny to około 25°C. Dynia lubi stanowisko ciepłe i słoneczne.

Pielęgnacja dyni

Dynia wymaga przede wszystkim utrzymania umiarkowanej wilgotności podłoża, odchwaszczania, spulchniania gleby oraz nawożenia - po raz pierwszy zaraz po zawiązaniu się owoców, po raz drugi - po ich zbiorze. Można też usuwać niepotrzebne zawiązki owoców, tak, aby na jednej roślinie pozostało 3-4 owoców. Zawiązki należy usuwać, gdy dynie osiągną wielkość piłeczek tenisowych. Równocześnie należy skrócić pędy rośliny, tak aby pozostały 3-4 liście nad ostatnim owocem.

.

Udostępnij:

Zobacz również

Gdy mamy na myśli ogród, najczęściej myślimy o produktach takich jak pomidory, koper, czy...
90% rosnących na terenie kraju drzew owocowych zapylanych jest przez pszczoły. Niestety te...

Popularne artykuły

2018 rokiem przełomowym dla polskich hodowców?

9 lutego 2018

Sezonowa kontrola maszyn rolniczych

12 marca 2018

Rusza Akademia Rolnika Gobarto 500

14 marca 2018

Pług na miarę oczekiwań

22 marca 2018

Inni czytali również

Opryskiwacze do prac polowych

10 sierpnia 2018

Oryginalne warzywa do Twojego ogrodu

17 sierpnia 2018

Agroturystyka – jak założyć własne...

16 lipca 2018

Tyrolska podróż w czasie

2 czerwca 2018

Zobacz również

  • Maszyny rolnicze
  • Sadownictwo
  • Ogrodnictwo
  • Hodowla zwierząt
  • Agroturystyka
  • Rolnictwo
  • Domi i ogród

© Copyright zbieracze.pl 2018. All Rights Reserved.