Posiadając na swojej posiadłości rośliny, powinniśmy się zastanowić nad ich okrywaniem na zimę. Do gatunków, które potrzebują takiej ochrony należą wszystkie te, które nie są mrozoodporne. Jeśli zima jest mroźna i nie ma śniegu, który odrobinę pomaga w opiece nad roślinami, można wykorzystać wszelkiego rodzaju liście, korę, igły drzew iglastych, czy też tekturę i agrowłókninę.
Nie wszystkie rośliny wymagają specjalnej opieki w okresie zimy. Do tych najbardziej narażonych zalicza się wszystkie kwiaty i krzewy egzotyczne, czyli między innymi młode magnolie, hortensje, klony palmowe i róże. Jednocześnie powinno się pomóc również roślinom, które zachowują na zimę zielone liście. Do tej grupy zaliczyć można bukszpany, różaneczniki, berberysy i ostrokrzewy.
Najlepsza pora na zabezpieczenie roślin na zimę
Dobrze jest również wiedzieć kiedy powinno się zabezpieczać rośliny. Jeśli okryje się je za wcześnie, może dojść do przegnicia i obumarcia krzaka, jeżeli z kolei za późno, mróz zdąży już zniszczyć schowane w ziemi korzenie, co skutkuje chorobą rośliny. Najlepszą więc porą jest okres, w którym temperatury spadają do około -5 stopni Celsjusza. W tym czasie nie dojdzie już do przegnicia, a same rośliny zdążą się zahartować przed zimą. Lekko zmrożona już ziemia zapobiegnie wyparowywaniu wody. Samo przygotowanie krzaków do zimy jest już bardzo ważnym elementem. Należy bowiem przestać stymulować ich wzrost i kwitnienie, co oznacza, że odpowiednio wcześnie należy zakończyć podlewanie nawozami. Najlepiej zrobić to już w sierpniu.
Sam mróz nie jest jedynym problemem, jaki może dotknąć kwiaty i krzewy w zimie. Zmrożona ziemia nie pozwala przecież na pobieranie wody, której zacznie brakować roślinom. Dodatkowym czynnikiem jest też wiatr i słońce, które również utrudniają prawidłowe odżywianie się roślinności.
Metody ochrony roślin przed mrozem
W zależności od gatunku rośliny wyróżnia się kilka sprawdzonych metod zapobiegania ich obumierania. Ochrona powinna bowiem obejmować nie tylko mróz, ale również i słońce i wiatr. Pierwszy sposób to agrowłóknina, która chroni głównie przed słońcem. Należy nią również okrywać rośliny, kiedy temperatura zaczyna dopiero spadać. W sprzedaży dostępna jest też agrowłóknina zimowa, która dodatkowo chroni przed mrozami. Jest ona bowiem grubsza i ma inną konstrukcję. Słoma może się sprawdzić w przypadku bezlistnych drzew. Zwabia ona gryzonie i przepuszcza powietrze, ale chroni przed dużymi mrozami. Liście z kolei nie przepuszczają powietrza, ale nadają się jedynie do roślin odpornych. Chronią przed mrozem, ale z drugiej strony, kiedy zaczną gnić, mogą powodować różne choroby. Trociny i kora są dobrymi materiałami do okładania krzewów i drzew, a także kwiatów. Nie przepuszczają mrozu i dodatkowo wspomagają proces pobierania wody. Podobnie jest z tekturą, którą układa się raczej koło drzew i krzewów. Należy jednak pamiętać, aby nie okładać roślin folią aluminiową, ponieważ może im ona jedynie zaszkodzić.
.