Moda na ekologię jest w tej chwili bardzo silna i miejmy nadzieję, że nigdy nie zniknie. Coraz więcej młodych i starszych osób zaczyna dostrzegać wreszcie ogromne korzyści płynące z troski o środowisko naturalne – które jest przecież naszym wspólnym dobrem, więc musimy o nie umiejętnie i wspólnie dbać. Zaczynamy interesować się postępowaniem, które nie szkodzi naturze, a zatem staramy się segregować śmieci, nie korzystać nadmiernie z wody, zmieniać sposób uzyskiwania energii cieplnej czy elektrycznej na ten ekologiczny (pochodzący z energii odnawialnej). Równie ważna – zwłaszcza dla naszego zdrowia – jest jednak także kwestia odżywiania. Wszyscy poszukujemy produktów ekologicznych, pozbawionych wszechobecnej chemii, niepryskanych, bez wzmacniaczy, polepszaczy i tak dalej. Mnóstwo tych, którzy mają ku temu warunki, postanawia zająć się hodowlą warzyw samodzielnie – żeby później móc je sprzedawać innym, albo po prostu samemu z nich korzystać. Jak jednak zacząć? Czego używać? Oto krótki poradnik dla początkujących!
Co i kiedy sadzić?
Wybór odpowiednich warzyw do naszego ogródka to podstawa późniejszego powodzenia całego projektu. Musimy sporo poczytać o uprawach, żeby wiedzieć co koło czego powinno rosnąć, co po czym wsadzać, co z czym niezbyt współgra i tak dalej. Oczywiście, im więcej mamy miejsca, tym lepiej – warzywa potrzebują bowiem sporej powierzchni, żeby dobrze się rozwijać, a przede wszystkim im więcej mamy miejsca, tym więcej możemy też ich posadzić. Jeśli nie dysponujemy długimi połaciami ogrodu, nie mamy raczej po co wsadzać ziemniaków, gdyż szybko się skończą. To zatem opcja dla tych osób, które mają do dyspozycji sporo grządek. Dla tych, którzy mają nieco mniejsze szczęście polecane są takie warzywa jak pomidory, papryka, ogórki, cukinia, kabaczek, rzodkiewka, kapusta, marchewka, pietruszka, ćwikła, por i cebula. Nie wszystkie należy sadzić jednocześnie – nie wszystkie również potrzebują podobnych warunków pogodowych. Niektóre będą lepiej się czuć w cieniu, a inne w pełnym słońcu. Należy zatem bardzo szczegółowo czytać opisy i zapewnić swoim przyszłym uprawom już na wstępie szansę na dobre wzrastanie.
Z jakich pomocy korzystać?
Początkujący – jak i zaawansowani jeśli chodzi o sadzenie własnych, ekologicznych warzyw – mają szansę na korzystanie z wielu pomocy przeznaczonych specjalnie dla nich. Znajdą je w sklepach ogrodniczych – tych stacjonarnych, jak i tych internetowych. Warto się dokładnie rozejrzeć, porównać ze sobą ceny i zamówić coś odpowiedniego dla siebie. Ciekawym pomysłem są na pewno specjalne tunele foliowe, które występują w różnych wzorach i wielkościach, dzięki czemu można je dobrać do różnych, hodowanych przez siebie warzyw. Możemy zdecydować się na tunel-szklarnię z ciemnej folii z oknami, konstrukcję metalową, którą sami obijemy folią według uznania, albo też na wyjątkowo lekkie i łatwe w przenoszeniu tunele firmy PTF, które łatwo się składa z lekkich rurek. Wybieramy takie konstrukcje, które uznajemy za lepsze i poręczniejsze - można na ten temat zresztą sporo poczytać w sieci.
.