Dnia 11 lipca bieżącego roku podpisano plan państwowy dotyczący zmniejszenia ryzyka wobec używania środków do chronienia roślin przez 4 lata poczynając od 2018. Następnie skierowano go do DUMP, aby go ogłosili. Dzięki przepisom żywność jest lepszej jakości, bezpieczniejsza dla konsumenta, a do tego minimalizuje szkody w naturalnym środowisku. Dokument jest kontynuacją podobnego planu, kończącego się w 2017r. Tak samo, przedsiębiorcy i rolnicy nie mają obowiązków, ale jednostki zajmujące się administracją publiczną otrzymują zadania mające zmniejszyć zagrożenia powiązane z zabiegami chemicznymi by chronić rośliny.
Wykonanie tego planu w nadchodzących latach da okazję zmniejszyć presję rolnictwa wobec chronienia zasobów naturalnego środowiska oraz zwiększy bezpieczeństwo w stosunku do wytwarzania produktów żywnościowych w Polsce. Ma to duże znaczenie biorąc pod uwagę chronienie konsumentów rodzimych, a także wykonywanie działań MRiRW w celu zdobycia kolejnych rynków sprzedażowych.
Metody bez chemii i chronienie wodnego środowiska wraz z zapylającymi owadami
W planie znajduje się bardzo ważna kwestia dla kraju, tak jak i poprzednim razem, wobec rozpowszechnienia zasad całościowego chronienia roślin. Wdrożenie tych zasada, zwłaszcza z wykorzystaniem rozpowszechnienia metod ochrony bez udziału chemii, ma skutkować mniejszej zależności towarów roślinnych w powiązaniu z chemicznymi preparatami. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka jakie powstaje podczas ich używania z punktu widzenia konsumentów, producentów i środowiska - z naciskiem na wodne środowisko, a także owady zajmujące się zapylaniem.
Tak jak w poprzednim planie i tym razem bardzo skupiono się na bezpieczeństwie jednego rodzaju środowiska - wodnego, oraz zapylających owadów. Istnieje plan podwyższenia jakości monitorowania ilości środków dbających o bezpieczeństwo roślin znajdujących się w powierzchniowych wodach.
Agrofagi - sygnalizacja
Co do agrofagów, ich platforma sygnalizacji ma zostać poprawiona pod względem jakościowym. Głównie z powodu jej roli przekładania wiedzy teorii na praktykę. Znajdować się na niej będą obowiązujące programy dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa roślin, a w tym sposoby niechemiczne, metodykę łączenia programów wraz z systemami mającymi pomóc podejmować decyzje dotyczące ochrony. Ponadto zamieszczane będą ważne informacje dotyczące omawianej kwestii.
Nauczanie i sprawdzanie zatruć wraz z zapewnieniem bezpieczeństwa ekologicznych upraw
Perfekcyjny ma być system nauczania chronienia roślin włączając w to stworzenie czytelnych dydaktycznych materiałów. Udoskonalone ma być sprawdzanie zatruć pszczół i społeczeństwa środkami mającymi chronić rośliny. Mają być również wykonywane działania, które sprawią że uprawy ekologiczne i zajmujące małą powierzchnię będą działać efektywniej.
Współdziałanie resortów
Omawiany plan ma być wykonywany wraz instytutami zajmującymi się badaniami i nauką, służbami działającymi dla ministrów - środowiska i zdrowia, a także ODR. Ponadto koresponduje on z pozostałymi dokumentami autorstwa MRiRW.
.