Agroturystyka to w tej chwili świetny sposób na własny biznes. Są regiony, gdzie wszystkie domy przemieniają się w gospodarstwa agroturystyczne, a zainteresowani ludzie z całej Polski (i nie tylko) przybywają tam, żeby spędzić urlop na łonie przyrody, zwiedzić coś ciekawego, czy też nauczyć się czegoś pożytecznego. W tej chwili coraz więcej osób myśli więc o założeniu własnego biznesu, by przyjmować u siebie turystów – nie wiedzą jednak od czego zacząć! Oto krótki poradnik dotyczący pierwszych kroków, jakie należy podjąć – mamy nadzieję, że okaże się przydatny i wkrótce na polskiej mapie miejsc wartych odwiedzenia dojdzie kolejne!
Agroturystyka – czyli co?
Agroturystyka to forma wypoczynku w warunkach zbliżonych do wiejskich. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie spędzanie wolnego czasu, szukając – zamiast wielkich hoteli – raczej małych gospodarstw, które pozwalają na bezpośredni kontakt z przyrodą, a do tego oferują różne, dodatkowe ciekawostki. Najwięcej chętnych zyskają te miejsca, które na przykład pozwalają na jazdę konną, umożliwiają własnoręczne ostrzyżenie owiec, albo przygotowanie swojej mąki na chleb (który się później także samodzielnie upiecze). Ludzie poszukują podobnych, oryginalnych rozrywek i trudno się też dziwić, że mieszkając stale w zatłoczonych miastach, w wolnych chwilach chcą wyjechać na wieś, żeby posmakować spokojniejszego życia.
Agroturystyka – dla kogo?
Agroturystyka najlepiej będzie odpowiadać rolnikom, którzy dysponują sporymi obszarami i mogą je zagospodarować w ciekawy sposób. Mają dość miejsca, żeby wybudować kolejny dom z pokojami do wynajęcia, albo żeby po prostu przerobić na przykład parter w swoim domu pod wynajem turystom. Mogą pozwolić sobie na stworzenie sporego parkingu, hodują konie czy barany, znają okoliczne tereny i mogą nawet samodzielnie wytyczyć trasy rowerowe, albo pokazać przyjeżdżającym którędy i gdzie warto jechać. Z pewnością agroturystyka, a raczej powodzenie w niej, uzależnione jest w dużej mierze od atrakcyjności samego otoczenia – na przykład od tego, czy można liczyć na piękne krajobrazy wokoło.
Agroturystyka – rejestracja i dokumentacja
Należy znaleźć odpowiednią nieruchomość, która będzie spełniała stosowne, obowiązujące standardy i normy, albo w taki sposób dostosować już istniejącą nieruchomość, żeby wszystko było zgodne z prawem. Kiedy już będziemy mieli odpowiednie miejsce i będziemy również mieć właściwy pomysł na jego rozwinięcie (na przykład na dodatkowe atrakcje, jakie można udostępnić turystom), możliwe jest przystąpienie do kolejnego etapu, czyli do rejestrowania działalności i do składania stosownej dokumentacji. W polskim prawie założenie gospodarstwa agroturystycznego nie jest rozumiane jako prowadzenie działalności gospodarczej, więc nie podlega rejestracji – chyba że ktoś będzie prowadził więcej jak 5 pokoi dla turystów. Jeśli jest ich mniej, można jedynie zgłosić dodatkowy zarobek odpowiednim organom – urzędowi gminy i urzędowi skarbowemu. Warto też wiedzieć, że rolnicy, którzy wynajmują turystom więcej niż 5 pokoi muszą wprowadzić system HACCP. Jest to system postępowania w firmach mających kontakt z żywnością. To w sumie logiczne, ponieważ należy sprawdzić jaka żywność trafia na stół, z którego korzysta wciąż tak wiele przyjezdnych osób.
.