• Maszyny rolnicze
  • Sadownictwo
  • Ogrodnictwo
  • Hodowla zwierząt
  • Agroturystyka
  • Rolnictwo
  • Domi i ogród

Uprawa i pielęgnacja warzyw korzeniowych

Strona główna / Ogrodnictwo

Uprawa i pielęgnacja warzyw korzeniowych 30 lipca 2018

Warzywa korzeniowe takie jak seler, por czy pietruszka, do odpowiedniego wzrostu potrzebują nasłonecznionego stanowiska i temperatury przekraczającej 12 stopni Celsjusza. Warzywa takie jak marchew i burak potrzebują nieco więcej ciepła i rosną, gdy temperatura przekracza 15 stopni. Warzywa korzeniowe są roślinami dwuletnimi, ale zazwyczaj uprawia się je jako jednoroczne. Jeśli jednak zdecydujemy się pozostawić je w ziemi, to na następny rok zakiełkują i będą mogły być wykorzystane jako nasiona.

Seler - jak go uprawiać?

Seler to warzywo korzeniowe, które najlepiej radzi sobie na żyznych i ciężkich glebach o wysokiej zawartości próchnicy. Najbardziej korzystnym miejscem do uprawy tej rośliny będą nasłonecznione stanowiska. Seler sadzi się z gotowej rozsady. Należy go wsadzać do gruntu, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 12 stopni Celsjusza. Najczęściej ma to miejsce w okolicach połowy maja. Najlepszy rozstaw rozsady to 40 na 40cm w przypadku uprawy z przedplonem i 30 na 20cm bez przedplonu.

Uprawa i pielęgnacja pora

Por najlepiej radzi sobie na gliniasto-piaszczystych, próchniczych i żyznych glebach. pH powinno plasować się pomiędzy 5,8 a 6,5. Stanowisko musi być dobrze nasłonecznione i nawodnione. Ważne, żeby nie uprawiać pora w tym samym miejscu pod rząd. Nie należy sadzić go także po innych warzywach cebulowych. Kiedy siewki pora wzejdą, należy je poprzerywać tak by sadzonki były od siebie oddalone o 5cm, a po upływie 2 tyg należy je przerwać na szerokość 15cm. W trakcie wzrostu rośliny należy spulchniać glebę i podlewać pora. Należy także regularnie pozbywać się chwastów.

uprawa warzyw korzeniowych

Uprawa marchewki

Marchew najlepiej rośnie na gliniasto-piaszczystych, próchniczych i żyznych glebach. pH powinno plasować się pomiędzy 6 a 6,8. Ważne, żeby była bogata w potas. Żeby to osiągnąć ziemia powinna być na jesień zaorana zielonymi nawozami lub kompostem. Marchew można sadzić dopiero po roku od zastosowania obornika. Najbardziej korzystne warunki dla niej to 15-21 stopni Celsjusza. Kiedy jest za zimno, to korzenie są cienkie i długie, a przy wysokich temperaturach - krótkie i długie. Dorastanie w nasłonecznionym środowisku zapewni jej dużą ilość składników odżywczych.

Jak uprawiać pietruszkę?

Pietruszka preferuje próchniczą, lekką ziemię. Miejsce posiania powinno być ciepłe i słoneczne, a temperatura niska. Warzywo jest bardzo odporne. Sadzi się je na drugi dzień po wysypaniu obornika w 20-30 centymetrowych odstępach. Najlepiej siać je w okolicach końca maja, do połowy kwietnia. Konieczne jest spulchnianie i odchwaszczanie gleby na bieżąco. Pietruszkę naciową sieje się w lipcu i przerywa po wzejściu. Przed nadejściem zimy należy ściąć natkę i okryć grządkę słomą. natkę zrywa się od wiosny do jesieni, a pietruszkę zbiera się pod koniec października.

Uprawa buraka ćwikłowego

Burak ćwikłowy to warzywo korzeniowe o nieco większych wymaganiach. Minimalna temperatura przy której kiełkują nasiona to 8 stopni Celsjusza. Optymalna temperatura wzrostu buraka to natomiast 15-18 stopni. Stanowisko musi być nasłonecznione, a ziemia piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna i bogata w próchnicę. pH powinno wynosić od 6 do 7,5. Burak ćwikłowy rozwija się około 3-4 miesiące. Najlepiej zrywać go w okolicach września i października.

.

Udostępnij:

Zobacz również

Gdy mamy na myśli ogród, najczęściej myślimy o produktach takich jak pomidory, koper, czy...
Dynia hodowana jest niemal na całym świecie - zarówno dla jej pestek, cennych w wartości...

Popularne artykuły

2018 rokiem przełomowym dla polskich hodowców?

9 lutego 2018

Sezonowa kontrola maszyn rolniczych

12 marca 2018

Rusza Akademia Rolnika Gobarto 500

14 marca 2018

Pług na miarę oczekiwań

22 marca 2018

Inni czytali również

Jak hodować ekologiczne warzywa? – garść...

6 lipca 2018

Agroturystyka - kiedy zostaniemy zwolnieni z...

22 sierpnia 2018

Owce, kozy, czy alpaki - nowe kierunki produkcji...

22 sierpnia 2018

Agroturystyka – sposób na zarabianie

1 sierpnia 2018

Zobacz również

  • Maszyny rolnicze
  • Sadownictwo
  • Ogrodnictwo
  • Hodowla zwierząt
  • Agroturystyka
  • Rolnictwo
  • Domi i ogród

© Copyright zbieracze.pl 2018. All Rights Reserved.