Owadów najczęściej nikt nie lubi. Wiele osób zapewnia więc gorliwie, że mogłoby się bez nich obyć i że świat byłby o wiele lepszym miejscem, gdyby ich na nim nie było. Z pewnością takie insekty jak komary czy meszki są uciążliwe dla naszej ludzkiej egzystencji, jednak nie da się ukryć, że na Ziemi żyje także wiele bardzo przydatnych owadów – których brak może mieć nawet tragiczne konsekwencje! Nie zdajemy sobie na przykład sprawy jak ciężko byłoby o owoce, gdyby kwiatów nie zapylały pszczoły i tak dalej. Naukowcy biją jednak na alarm, że tych przydatnych owadów jest coraz mniej – i że należy o nie dbać, jeśli nie chcemy pewnego dnia doprowadzić do katastrofy! Tymczasem w każdej sekundzie umiera ponoć 105 pszczół. Z czego to wynika i jak temu przeciwdziałać? Dlaczego warto hodować pszczoły i czym są hotele dla owadów?
Pszczoły – zdolne i cenne
Czy wiecie, że nawet 75% żywności uzyskujemy właśnie dzięki pszczołom? Są niesamowicie pracowite i nie działają wcale na szkodę człowieka – są nam bardzo przydatne. Jedyny problem z nimi to ewentualne alergie na ich jad, co jest raczej rzadko spotykane, ale możliwe – tym bardziej teraz, kiedy coraz więcej osób cierpi z powodu różnych uczuleń. Jeśli więc chcemy się przysłużyć naturze i zdecydujemy się na hodowlę pszczół, musimy najpierw sprawdzić, czy czasem nikt z naszego najbliższego otoczenia nie ma alergii na ich jad. Jeśli nie ma żadnego zagrożenia, warto zdecydować się na ich hodowlę – jest to bardzo korzystne dla natury, dla nas samych jako ludzi, jak również daje wiele satysfakcji. Pszczoły są wdzięcznymi kompanami – dzięki nim można zbierać miód i rozkoszować się nim w swoim domu, albo sprzedawać go, zarabiając tym samym dodatkowe pieniądze.
Jak hodować pszczoły?
Należy zacząć przede wszystkim od wyboru dobrego miejsca na hodowlę pszczół. Nie należy wybierać placu, wokół którego rosną same iglaki, ponieważ nasze pszczoły będą musiały latać po pyłek za daleko i przez to szybko osłabną. Staną się podatne na różne choroby, o których zresztą powinniśmy sporo przeczytać, żeby szybko rozpoznać ich ewentualne objawy i wdrożyć środki zaradcze. Trzeba też sprawdzać czy pszczoły nie spotkają się z chemicznymi zagrożeniami pod postacią środków owadobójczych i nawozów sztucznych. Miejsce stworzenia ula powinno zaś być jasne i ciepłe.
Czym są hotele dla owadów?
Rośliny zapylane są również przez dzikie pszczoły, trzmiele, niektóre muchy – a nie tylko przez pszczoły. Jeśli więc nie chcemy, żeby i one wyginęły, warto zainstalować przed swoim domem czy za oknem specjalny hotel dla owadów – to małe, drewniane domki, które dają owadom wytchnienie przed ptakami oraz pozwalają im przetrwać w trudnych, na przykład zimowych warunkach. Wiele owadów właśnie zimą umiera - można więc je przed tym uchronić. Rzadko się zdarza, żeby w ten sposób uratowane insekty wlatywały do domów, ponieważ mają swoje własne schronienie - nie trzeba się zatem obawiać ich sąsiedztwa. Ratując je, dbamy zresztą także o swoje dobro - i o dobro całej planety.
.